Antropologiczne poznawanie świata - spotkanie ze Zdzichem Rabendą

Źródło: MCK Gorzów
Spotkanie ze Zdzichem Rabendą – Slajdowisko pt. „Raj w kryzysie. Jak zmienia się życie mieszkańców Wysp Kanaryjskich”.
Wyspy Kanaryjskie od kilku lat doświadczają dynamicznego rozwoju, stając się jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych na świecie. Liczba turystów i mieszkańców archipelagu śrubuje historyczne wyniki. Rekordowa jest też migracja, susza, inflacja, bezdomność, ceny nieruchomości oraz ilość osób zainteresowanych ich zakupem.
Kanaryjczycy wyrażają swój sprzeciw, organizując największe demonstracje uliczne w historii, a na murach pojawiają się napisy „tourist go home”, chętnie publikowane przez media na całym świecie.
Jak wpływa to na region, którego gospodarka jest oparta w większości na turystyce? Czy Kanary zerwą z wizerunkiem wakacyjnego raju i jaki związek z tym wszystkim ma woda? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Zdzich Rabenda, mieszkający na Wyspach Kanaryjskich od 2020 roku.
Zdzich Rabenda – antropolog, podróżnik i animator kultury. Świat przemierzał dotąd głównie pieszo, autostopem, rowerem i kajakiem, w oparciu o minimalizm i bliski kontakt z ludźmi. Od kilku lat prowadzi alternatywny styl życia na Wyspach Kanaryjskich. Swoje przygody relacjonuje w ramach projektu Takie tam z tripa.
29 czerwca 2026, godz. 18:00
Sala widowiskowa Miejskiego Centrum Kultury, ul. Hawelańska 6a
Wstęp wolny.